3 czerwca 2024 odbyła się wycieczka do Złotego Potoku z okazji Dnia Dziecka. Podczas wyjazdu zorganizowano warsztaty ekologiczne. Spacerując po Rezerwacie Przyrody Parkowe uczniowie obserwowali florę i faunę korzystając z lup, lornetek oraz pudełeczek powiększających. Zebrane skarby leśne zostały wykorzystane do wykonania prac plastycznych. Wychowawcy przygotowali wiele niespodzianek i atrakcji dla swoich uczniów. Odbyły się również międzyklasowe zawody sportowe i potyczki szachowe. Nie zabrakło również pysznych kiełbasek z grilla. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Myślę, więc jestem dobrym matematykiem", organizowanym przez Szkołę Podstawową w Dąbrowie Zielonej.
Wyniki konkursu:
1 miejsce - Nikola Wąsek (kat. kl. 5)
1 miejsce - Mateusz Graj (kat. kl. 6)
3 miejsce - Krzysztof Nikiś (kat. kl.5)
4 miejsce- Igor Włodarz ( kat. kl. 4)
Udział w konkursie:
Filip Falasa, Alan Gorzędowski, Julia Lara, Katarzyna Janiszewska, Aleksandra Zawadowicz.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestniczącym w konkursie!!!
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach na różnych szczeblach.
W szkole odbył się konkurs historyczny: „Wiem wszystko o Konstytucji 3 maja”. Uczniowie samodzielnie zdobywali informacje na temat panowania króla S.A. Poniatowskiego, genezy i znaczenia Konstytucji 3 maja.
Mateusz Graj zajął I miejsce, Nikola Wąsek zajęła II miejsce, a Aleksandra Zawadowicz III miejsce.
17 kwietnia 2024r. rozstrzygnięto III Powiatowy Konkurs Literacko- Plastyczny „Idzie wiosna, polami, lasami…” w SP w Krasicach. Celem konkursu było promowanie dorobku artystycznego polskich poetów, rozwijanie i promowanie uczniowskich talentów oraz wrażliwości literackiej i plastycznej.
Aleksandra Zawadowicz zajęła III miejsce, a Julia Lara zdobyła wyróżnienie.
23 kwietnia 2024r. odbył się VI Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2024” w SP w Garnku. Jego celem było: rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształtowanie postaw dbałości o poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, doskonalenie umiejętności wykorzystywania znajomości zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Aleksandra Zawadowicz zdobyła tytuł „ Mistrza Ortografii „ , Julia Lara – „Wicemistrza Ortografii”.
Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy uzyskania wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów !!!
W dniu 8 maja uczniowie klasy 6 mieli możliwość obcować z kulturą żywego słowa uczestnicząc w recitalu pana Piotra Pilarskiego – autora cyklu poetyckiego „ANIMUS – SERCE MOJE”, laureata wielu konkursów recytatorskich i aktora ostrowskiej grupy teatralnej „Nasz Teatr”.
W trakcie swojego występu Pan Piotr Pilarski zaprezentował wiersze własnego autorstwa, którego recytacji towarzyszyła ponadczasowa muzyka Fryderyka Chopina.
W dniu 26 kwietnia uczniowie naszej szkoły w strojach galowych z przypiętymi kotylionami uczestniczyli w uroczystym apelu.
Uczniowie klasy 5 i 6 przygotowali montaż słowno- muzyczny, w którym słowem, wierszem i piosenką opowiedzieli uczniom naszej szkoły o zbliżających się świętach majowych.
Przedstawili wydarzenia, które są związanie z 1,2 i 3 majem. Szczególną uwagę poświęcili rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja.
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji klasy I-III miały zorganizowane zajęcia z ekologią w tle. Dzieci rozmawiały o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla Niej, aby była szczęśliwa (czysta). Przypomnieliśmy sobie także zasady segregacji śmieci, rozmawialiśmy o tym co to jest recykling i czy jest on potrzebny dla Ziemi. Wszystkie działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Wykonaliśmy plakaty ekologiczne. Zorganizowaliśmy warsztaty ekologiczne w ramach programu „Śląskie, przywracamy błękit” z Ekodoradcą Subregionalnym p. Jolantą Szymczyk, podczas których wykonaliśmy Ekoporadniki oraz założyliśmy hodowlę ekologicznej łąki. Kolejnym działaniem było zasadzenie kwiatów przed szkołą co przyczyniło się do upiększenia naszej wspólnej przestrzeni. Zorganizowaliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Braliśmy udział w akcji „Sprzątamy dla Polski” oraz zorganizowaliśmy marsz dla Ziemi. Wszystkie te działania odbywały się w ciągu tygodnia dla Ziemi. Te nasze działania miały przypomnieć wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.
24 kwietnia uczniowie klas IV-VI byli w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie na spektaklu „Jak zostać smokiem?”. To historia Harukiego – chłopca, który wyrusza w pełną przygód podróż, aby odnaleźć swojego tatę. Uczniowie mieli możliwość poprzez sztukę zrozumieć: Co oznacza być dzielnym? Czy emocje trzeba tłumić? Co to znaczy radzić sobie z emocjami? Czy płacz to coś złego? Czy chłopakom wolno płakać? . To bajka bardzo wzruszająca, emocjonalna, w której na pewno młody widz zrozumie znaczenie dzielności i znajdzie sposób na radzenie sobie z emocjami.
24 kwietnia uczniowie klasy 1 wzięli udział w lekcji bibliotecznej, podczas której zostali Pasowani na czytelnika naszej biblioteki. Pierwszoklasiści po wykonaniu przygotowanych zadań czytelniczych w postaci zagadek, rebusów i quizu złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
W dniu 19 kwietnia nasza szkoła kolejny raz włączyła się w Ogólnopolską Akcję Społeczno- Edukacyjną Żonkile upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim w 1943 r. Akcja organizowana jest przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jest to hołd złożony poległym powstańcom, którzy po raz pierwszy w Europie pokazali jak godnie można umrzeć. Kampania ta to formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie i wszelkiej agresji.
W akcji wzięły udział klasy 1-6. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców zapoznali się z bardzo ciekawymi materiałami multimedialnymi przysłanymi przez muzeum: zdjęciami, filmami, słuchowiskami, pracowali również w grupach z kartą pracy. Wspólna praca i refleksja nad zdobytą wiedzą skłoniła ich do przekonania, że wojna jest zawsze złem.
Dzieci wykonały papierowe żonkile, które cała społeczność szkolna przypięła na znak solidarności z poległymi powstańcami. Hasło obchodów : ”Łączy nas pamięć”, podkreśla znaczenie wspólnoty, solidarności i dialogu w imię nadrzędnych wartości.
Uczniowie klasy V brali udział w projekcie edukacyjnym: „Rocznica chrztu Polski” W ramach realizacji projektu uczniowie opracowali prezentację multimedialną „Chrzest Mieszka I i jego znaczenie w dziejach Polski”.
Podsumowaniem działań było przygotowanie zajęć otwartych dla uczniów naszej szkoły oraz zorganizowanie wystawy prac plastycznych uczniów.
W ramach zajęć uczniowie przedstawili jakie znaczenie miał chrzest przy powstawaniu państwa polskiego. Zaprezentowali również jaką pozycję miało państwo polskie w dziejach Europy oraz jakie wydarzenia historyczne pokazały potęgę Polski jako państwa chrześcijańskiego.
Młodzież szkolna aktywnie wzięła udział w tych zajęciach, w ten sposób uczniowie mogli poznać, a niektórzy pogłębić wiedzę historyczną o chrzcie Polski i jego znaczeniu.
Uczniowie klas IV - VI poszerzali wiedzę na temat losów ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Podsumowaniem działań był udział w powiatowym konkursie literacko - plastycznym, który był poświęcony pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uczniowie wykonywali laurki dla rodziny Ulmów, nawiązującej do hasła konkursu: „Moje spotkanie z rodziną Ulmów. Warto być przyzwoitym”, z dedykowanymi im życzeniami.
Gratulujemy Julii Lara za zajęcie II miejsca oraz Łucji Dusińskiej i Aleksandrze Zawadowicz uzyskania wyróżnień w konkursie.
12 kwietnia 2024r w hali sportowej w Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej odbył się Gminny Turniej Tenisa stołowego.W turnieju uczestniczyli uczniowie od klasy II do VIII szkoły podstawowej rozlosowani do 6 kategorii (osobno dziewczęta i chłopcy).
Szkołę Podstawową w Olbrachcicach reprezentowało 3 uczniów z klasy IV, 6 uczniów z klasy V i jeden uczeń z klasy II. Turniej okazał się dla nas bardzo udany:
Filip Falasa z klasy IV zajął II miejsce w kategorii chłopcy klasa II - IV
Franciszek Kuna z klasy V zajął II miejsce w kategorii chłopcy klasa V -VI.
Najmłodszy uczestnik turnieju - Oliwier Graj z klasy II otrzymał specjalną nagrodę za udział od organizatora czyli Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Zielonej. Ponadto każdy z graczy na zakończenie otrzymał dyplom i słodki upominek.
26 marca 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Zielonej odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego: XXXV Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa” organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Celem spotkań jest pielęgnowanie kultury języka i zamiłowania do literatury pięknej oraz zachęcenie uczestników do poszukiwania wartościowych literacko tekstów poetyckich i prozy.
Promocję do etapu powiatowego otrzymał uczeń klasy V - Bartosz Tasarz
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatowi życzymy sukcesów na szczeblu powiatowym!
Powered by aSc EduPage