Aktualności
.
Warsztaty ekologiczne
18 czerwca 2026r. klasy I-III uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych z panią Marzeną Praszczyk Ekodoradcą Subregionalnym Związku Gmin i Powiatów Województwa Śląskiego w ramach realizacji programu "Śląskie, przywracamy błękit". Teren wokół naszej szkoły jest dla nas ważny i staramy się, aby było pięknie i kolorowo, dlatego postanowiliśmy jeszcze bardziej go przyozdobić. Najpierw samodzielnie przygotowaliśmy podłoże, następnie każdy posadził swojego kwiatka oraz zasialiśmy nasionka różnokolorowych goździków. Wszytko podlaliśmy i umieściliśmy tabliczki z nazwami kwiatów, teraz będziemy o nie dbać, podlewać codziennie i obserwować jak pięknie rosną, a jednocześnie ozdabiają naszą okolicę. Serdeczne dziękujemy pani Marzenie Praszczyk za podarowanie nam sadzonek i nasion kwiatów oraz za pyszny poczęstunek po pracy. Mogliśmy skosztować pysznych arbuzów. Dziękujemy i zapraszamy do naszej szkoły na kolejne warsztaty ekologiczne.
11
SZACHOWY SUKCES ROZALII I IGORA !!!
W sobotę 13. czerwca nasi uczniowie reprezentowali szkołę w Ogólnopolskim Turnieju o Kategorie Szachowe pod Patronatem Wójta Gminy Kamienica Polska. Turniej rozgrywany był w trzech grupach: A(II,III kat. szachowa), B(open IV, V kat. szachowa), C(do lat 12 bez kat. szachowej).
Reprezentacja naszej szkoły: Rozalia Kuna, Sebastian Sowiński, Igor Włodarz, Franciszek Kuna i Krzysztof Nikiś.
Wyniki Turnieju:
Grupa B:
Igor Włodarz – I miejsce: 4 partie wygrane, 2 remisy /6 partii (kat. IV)
Krzysztof Nikiś: 3 partie wygrane /6 partii (uzyskał kat. V)
Sebastian Sowiński (1,5 pkt.;V kat.), Franciszek Kuna (1pkt.)
Grupa C:
Rozalia Kuna – III miejsce: 4 partie wygrane/6 partii (uzyskała kat. IV)
II miejsce w kategorii Kobieta w grupie C
Serdecznie Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim walczącym w turnieju. Życzymy kolejnych sukcesów i równie dobrych pojedynków!!!
Recytatorski sukces Bartosza Tasarza!
Uczeń SP w Olbrachcicach Bartosz Tasarz po raz kolejny dowiódł o swojej wrażliwości na piękno kultury żywego słowa.
Recytując utwory: M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej "Topielica" i B. Kosmowskiej "Sezon na zielone kasztany" w finale XXXVII Regionalnych Spotkań Recytatorskich "Wrażliwość na słowa", wykazał się dojrzałą prezentacją wybranych przez siebie utworów.
Podczas warsztatów zorganizowanych przez jury uzyskał duże uznanie za dobór repertuaru i sposób interpretacji.
Gratulujemy naszemu finaliście - Bartoszowi Tasarzowi uzyskania tytułu laureata na szczeblu regionalnym. Jednocześnie zachęcamy do dalszego rozwoju w promowaniu kultury żywego
Wielki sukces Oli Zawadowicz!
Z dumą informujemy, że Aleksandra Zawadowicz, uczennica klasy VIII, została laureatką I Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego, który odbył się w Zespole Szkół w Koniecpolu!
Serdecznie gratulujemy Aleksandrze tak wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji językowej, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań oraz nieustającej satysfakcji z nauki języków obcych!
Dziękujemy również Mai Kuras oraz Mateuszowi Grajowi za godne reprezentowanie naszej szkoły i udział w językowych zmaganiach. Jesteśmy z Was dumni!
Brawo dla całej naszej reprezentacji!
V Gminny Turniej Szachowy
Zapraszamy miłośników szachowych potyczek i logicznego myślenia, ze szkół w naszej gminie, na 5 Gminny Turniej Szachowy, który swym patronatem objęła pani Joanna Sokolińska - Wójt Gminy Dąbrowa Zielona.
Organizatorem turnieju jest Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dąbrowie Zielonej.
Kategorie turnieju: klasy 1 - 4 oraz 5 - 8.
Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń znajdują się na plakacie. Regulamin oraz zgoda na uczestnictwo w turnieju są do pobrania na stronie poniżej.
Czekamy na Was !!!
Poetycki sukces naszych uczniów!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Powiatowym Konkursie Poetyckim „A niechaj narody wżdy postronni znają
Celem konkursu było pobudzenie wrażliwości i aktywności twórczej dzieci w dziedzinie poezji. Tegoroczne zadanie konkursowe polegało na napisaniu wiersza o tematyce związanej z przemijaniem i ulotnością chwili oraz rolą czasu w życiu młodego człowieka.
Z ogromną radością informujemy, że mamy zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Decyzją jury laureatami z naszej szkoły w kategorii klas 4 - 6 zostali uczniowie klasy 6: Łucja Dusińska i Filip Falasa. Natomiast tytuł laureata w kategorii 7 - 8 zdobyła uczennica klasy 8 Aleksandra Zawadowicz. Gratulujemy zwycięstwa!
Pragniemy także podziękować uczniom z klasy 7: Julii Lara, Nikoli Wąsek i Bartoszowi Tasarz za udział w konkursie.
Zachęcamy wszystkich uczestników konkursu do dalszego rozbudzania zainteresowań poezją i życzymy nowych inspiracji w tworzeniu kultury i twórczości poetyckiej.
Laureatów wraz z opiekunami zapraszamy na uroczystość podsumowania 7 Powiatowego Konkursu Poetyckiego „A niechaj narodowie wżdy postronni znają…” do Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka do Poczesnej w dniu 12 czerwca ( piątek) o godzinie 10.00.
3
Światowy Dzień bez Tytoniu
W dniach 25-29 maja w naszej szkole działo się naprawdę dużo. Uczniowie klas I-VIII wzięli udział w akcji profilaktyczno-edukacyjnej. Nasz cel? Powiedzieć stanowcze „NIE” paleniu i modnym e-papierosom! 🙅♂️❌
Co dokładnie robiliśmy w tym tygodniu?
- 🧠 Rozmawialiśmy na lekcjach o tym, jak nikotyna niszczy zdrowie.
- 🛡️ Uczyliśmy się, jak radzić sobie z presją rówieśników i skutecznie odmawiać.
- 🏃♂️ Promowaliśmy sport jako najlepszą alternatywę dla nałogów.
- ✍️ Tworzyliśmy klasowe slogany promujące życie bez dymu.
- 🎬 Oglądaliśmy filmy edukacyjne o mechanizmach uzależnienia.
- 💻 Przygotowaliśmy prezentacje o chemicznym składzie liquidów.
- 📝 Rozwiązywaliśmy tematyczne quizy o e-papierosach.
- 🎨 Na korytarzu pojawiła się gazetka ścienna pełna zdrowych inspiracji.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywny udział! Bądźmy zdrowi i wolni od nałogów! ❤️
14
.
Olimpiada Czytelnicza "Czytam, rozumiem, wiem"
28 maja 2026 r. odbyła się X Olimpiada czytelnicza " Czytam, rozumiem, wiem" organizowana przez Szkołę Podstawową w Olbrachcicach oraz Gminne Przedszkole w Dąbrowie Zielonej. Patronat nad Olimpiadą objęła Wójt Gminy Dąbrowa Zielona Pani Joanna Sokolińska.
Uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I, klasy II, klasy III. Celem konkursu jest promowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz zachęcenie dzieci do czytania książek. Laureaci otrzymali medale, pamiątkowe statuetki, książki i dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz książki. Wszystkie nagrody, statuetki, medale, książki zostały ufundowane przez Urząd Gminy w Dąbrowie Zielonej za co gorąco dziękujemy, a wręczały je dyrektorki placówek pani Bożena Miedzińska, pani Agata Pilarz oraz pani Ewa Nowak nauczyciel polonista, juror olimpiady. Po intelektualnych zmaganiach na uczestników czekał smaczny, zdrowy poczęstunek.
Wyniki olimpiady przedstawiają się następująco:
Kategoria: Przedszkole:
I miejsce - Zuzanna Bukowska, Przedszkole w Dąbrowie Zielonej;
II miejsce - Maciej Szafarz, Przedszkole w Dąbrowie Zielonej;
III miejsce - Alicja Strojec, Przedszkole w Dąbrowie Zielonej.
Kategoria: Klasy I:
I miejsce - Zuzanna Knapik, SP w Dąbrowie Zielonej,
II miejsce - Michalina Mendak, SP w Dąbrowie Zielonej,
III miejsce - Wiktoria Rychel, SP w Olbrachcicach
Kategoria: Klasy II:
I miejsce - Hanna Bojarska, SP w Dąbrowie Zielonej,
II miejsce - Nela Langier, SP w Dąbrowie Zielonej,
III miejsce - Zuzanna Lara, SP w Olbrachcicach.
Kategoria: Klasy III:
I miejsce - Zuzanna Kulińska, SP w Olbrachcicach,
II miejsce - Amelia Makówka, SP w Olbrachcicach,
III miejsce - Amelia Falasa, SP w Olbrachcicach.
Serdeczne gratulujemy i dziękujemy za udział w X Olimpiadzie czytelniczej, życzymy dużo sukcesów oraz zachęcamy do czytania książek bo " Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" (Wisława Szymborska).
Dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji olimpiady już za rok!
32
.
Powiatowy Konkurs Biblioteczno- Literacki – rozstrzygnięty!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Powiatowym Konkursie Biblioteczno – Literackim „MOJA BIBLIOTEKA” w Częstochowie.
Głównym celem konkursu było zainspirowanie dzieci i młodzieży do twórczości literackiej. Taka forma konkursu miała też za zadanie ukazać twórczą aktywność uczniów jako źródła osobistej satysfakcji. Konkurs dał możliwość rozbudzenia marzeń, wykazania się oryginalnością stylu, języka i formy.
W konkursie wzięło 27 szkół z Częstochowy i powiatu częstochowskiego.
Jury konkursowe w składzie:
- Alina Grabna – prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - oddział w Częstochowie
- Karolina Ficenes – kierownik Biblioteki Publicznej w Częstochowie – filia nr 14
- Ewelina Smędzik – nauczyciel polonista
po zapoznaniu się z pracami literackimi wyłoniło laureatów konkursu.W kategorii klas 4 – 6 uczeń z klasy 6 Filip Falasa zajął 3 miejsce. Gratulujemy zwycięstwa laureatowi, a Alanowi Gorzędowskiemu dziękujemy za udział w konkursie.
Dzień Mamy i Taty
Dzień Mamy to wyjątkowe święto, to dzień pełen emocji, radości i serdeczności. W tym dniu życzenia składamy też naszym tatusiom i wspólnie świętujemy Dzień Mamy i Taty. Uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej w Olbrachcicach przygotowali uroczystą akademię oraz taniec dla swoich Rodziców. Dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione upominki i wspólnie podczas warsztatów plastycznych wykonały śliczne, kolorowe obrazki. Atmosfera była niepowtarzalna, towarzyszyły nam wzruszenia, uśmiechy i pełne ciepła uściski. Miło spędziliśmy czas przy kawie i słodkich ciasteczkach. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przybycie.
Kochana Mamo! Kochany Tato! Niech ten radosny dzień na zawsze troski odsunie w cień. Niech się śmieje do Was świat, blaskiem szczęśliwych i długich lat!
10
.
.
Zaelektryzowani w naszej szkole!
Dziś do naszej szkoły zawitała grupa Zaelktryzowani z pokazem eksperymentów naukowych! Była to idealna okazja do praktycznego zmierzenia się z prawami fizyki i chemii . Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i ciekawością brali udział we wszystkich eksperymentach.
Gratulujemy!
XIII Festiwal Gminny Zielona Nutka już za nami, naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 1-3 w składzie: kl.1 Wiktoria Rychel, Julia Kabała, Iga Kolan. Kl. 2 Jowita Sadowska, Zuzanna Lara. Kl.3 Amelia Makówka, Kaja Kolan.
1 miejsce zajęła Wiktoria Rychel
3 miejsce zajęła Kaja Kolan
3 miejsce zajęła Julia Zaskórska
Gratulujemy i dziękujemy za udział w festiwalu.
1
Egzamin na kartę rowerową
W środę 20 maja uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Olbrachcicach przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin praktyczny odbył się w miasteczku rowerowym przy Szkole Podstawowej w Dąbrowie Zielonej. Wszyscy uczniowie pomyślnie zdali egzamin, wykazując się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością bezpiecznego poruszania się rowerem. Gratulujemy uczniom osiągniętego sukcesu i życzymy bezpiecznych podróży rowerowych.
10
Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Zielonej
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek, klasy I-III ze Szkoły Podstawowej w Olbrachcicach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Zielonej, by odkrywać magiczny świat książek. Podczas wizyty miały okazję poznać bibliotekę, dowiedzieć się jak można wypożyczyć książki, wysłuchały ciekawych opowieści oraz wykonały projekt "Okładka książki".
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek "Otwierasz - odkrywasz" doskonale pokazało dzieciom, że biblioteka to miejsce pełne inspiracji, wiedzy i niezwykłych przygód. Serdecznie dziękujemy pani Joli za miłe spotkanie i ciepłe przyjęcie!
5
.