• "Śląskie, przywracamy błękit"
          • "Śląskie, przywracamy błękit"

          •  

            10 stycznia uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Ekodoradcę Subregionalnego Panią Jolantę Szymczyk pod tytułem ,,Muzeum Recyklingu” w ramach programu "Śląskie, przywracamy błękit".  Celem warsztatów było rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów. Aktywności praktyczno-techniczne polegały na wykonaniu ekologicznych dzieł sztuki wykorzystując surowce wtórne. Dzieci zaprezentowały swoje dzieła i otrzymały dyplomy. Eksponaty można podziwiać na wystawce ,, Muzeum recyklingu" na korytarzu szkolnym.

             

        • XV Konkurs Jasnogórski na Wieczernikową Choinkę
          • XV Konkurs Jasnogórski na Wieczernikową Choinkę

          •  

            Nasza szkoła wzięła udział w XV Konkursie na Jasnej Górze na Wieczernikową Choinkę. Celem konkursu jest utrwalanie polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i poznanie symboliki świątecznych ozdób. Ozdobione drzewka będą w Wieczerniku „miłą dla oka” świąteczną niespodzianką.

            Jednocześnie zachęcamy do głosowania na naszą choinkę, która ma numer 31, każda osoba może oddać jeden głos. W dniach od 25 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023r. głosy będzie można oddawać bezpośrednio do urny ustawionej przy drzewku w Wieczerniku.

            Odbędzie się także głosowanie online za pośrednictwem strony Radia Jasna Góra (www.radiojasnagora.pl) w dniach od 25 grudnia 2022 do 11 stycznia 2023r. Przypominamy, że numer naszej choinki to 31, należy go wpisać na karcie głosowania lub na formularzu online.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy podczas warsztatów bożonarodzeniowych wspólnie z dziećmi w szkole pomogli nam wykonać te przepiękne ozdoby choinkowe oraz Pani Dorocie Stępień, która wykonała drewnianą tabliczkę na tą choinkę.

             

        • Spotkanie z Autorem…
          • Spotkanie z Autorem…

          • W poniedziałek uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu promującym książkę pt. „Okruchy przeszłości i teraźniejszości Dąbrowy Zielonej i okolic”, której autorem jest pan Witold Błaszczyk – redaktor gazety Nowiny z Gminy. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Zielonej. W atmosferze  dawnych lat uczniowie mieli możliwość wysłuchania opowieści: jak powstała książka, skąd autor czerpał informacje, kto był autorem zdjęć. Mogli również posłuchać fragmentów książki przybliżającej historyczne wydarzenia mające miejsce w naszej gminnej miejscowości oraz jej okolicach. Na zakończenie autor książki chętnie odpowiadał na pytania publiczności.

            Dziękujemy Autorowi za możliwość przeniesienia się w odległe czasy naszej Małej Ojczyzny – pobliskiej okolicy.

             

          • Świąteczna akcja "Razem dla Bohatera"

          •  

            Uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły wzięli udział w świątecznej akcji Stowarzyszenia Aktywna Jura "Razem dla Bohatera". Jej celem było własnoręcznie wykonanie świątecznego stroika i kartki z życzeniami, które zostaną dostarczone tuż przed zbliżającymi się świętami przez wolontariuszy do Kombatantów z Częstochowy i okolicznych powiatów.

            Dziękujemy za wzięcie udziału w akcji  :)

             

        • Mikołajkowa Akcja "Bezpieczna Szkoła"
          • Mikołajkowa Akcja "Bezpieczna Szkoła"

          •  

            W poniedziałek 05.12.2022r.  w naszej szkole odbyła się inauguracja mikołajkowej akcji ''Bezpieczna Szkoła'' mająca na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z Gminy Dąbrowa Zielona.

            Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim służbom, które wzięły udział w tym wydarzeniu. 

            Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia w galerii zdjęć:)

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          •  

            25 listopada uczniowie z klasy 1 i 2 włączyli się do obchodów Dnia Pluszowego Misia i przyszli do szkoły ze swoimi pluszowymi ulubieńcami :)

        • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          •  

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto obchodzone corocznie w naszej szkole. Jest to dzień szczególny, wypełniony dziecięcą radością i zabawą.

            W poniedziałek 21 listopada uczniowie na zajęciach z wychowawcami omawiali najważniejsze zagadnienia z tym związane, oglądali prezentacje multimedialne, wykonywali plakaty oraz wykonali rysunki o najważniejszych ich zdaniem prawach, które zostały wyeksponowane na gazetce.

             

        • Kolejny raz zwiedzamy kraj z programem „Poznaj Polskę”…
          • Kolejny raz zwiedzamy kraj z programem „Poznaj Polskę”…

          •  

            18 listopada, już po raz trzeci, uczniowie klas IV, V i VIII Szkoły Podstawowej w Olbrachcicach wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Opola i Krasiejowa, zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”, którego celem było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania różnych regionów Polski, jej tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwoliło to urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka stała się atrakcyjniejsza.

            Program wycieczki obejmowałzwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu z warsztatami muzycznymi, oraz amfiteatru opolskiego – Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Kolejnym punktem zwiedzania był Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie – Jurapark oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka z przewodnikiem. Uczniowie mieli możliwość poznać historię polskiej piosenki, mogli posłuchać utworów polskich wykonawców z różnych dekad, mogli również sami stworzyć własne nagranie piosenki, skorzystać z perkusji oraz multimedialnie ubrać się w stroje rozmaitych polskich wykonawców. Na warsztatach muzycznych uczniowie śpiewali i zgadywali nazwy utworów i wykonawców z różnych lat. Po raz pierwszy uczniowie zobaczyli amfiteatr, na deskach którego występują polscy artyści podczas koncertów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zwiedzając Park Nauki i Rozrywki oraz multimedialny Park Ewolucji Człowieka, uczniowie poznawali świat od podstaw, jego dzieje, powstawanie naszej Planety krok po kroku aż do teraźniejszości. Widzieli skamieniałości, dinozaury oraz wodne prehistoryczne stworzenia. Mieli również okazję znaleźć się w multimedialnym świecie ewolucji człowieka. Dużą atrakcją okazała się projekcja filmu o dinozaurach w kinie 5D.

            Wycieczkę uznajemy za ciekawą i udaną 😊

             

             

        • "Poznaj Polskę" - wycieczka kl. I - III do Sandomierza.
          • "Poznaj Polskę" - wycieczka kl. I - III do Sandomierza.

          •  

            W dniu 16 listopada 2022 roku uczniowie klas I - III uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Sandomierza, zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.

            Trasa wycieczki obejmowała zwiedzanie Sandomierza: Podziemnej Trasy turystycznej, Świata Ojca Mateusza (muzeum figur), Katedry, Domu Jana Długosza oraz Bramy Opatowskiej z punktem widokowym. Uczniowie podczas zwiedzania mieli możliwość zapoznania się z historią oraz z legendami związanymi z tymi miejscami.

            Pierwszym punktem wycieczki była Podziemna Trasa Turystyczna. Podczas zwiedzania uczniowie poznali historię o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępowiance. Podziemna Trasa Turystyczna to udostępniona do zwiedzania część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Następnie dzieci miały możliwość zobaczyć  Świat Ojca Mateusza, podczas zwiedzania wystawy mogliśmy wejść do kościoła, który dzieci znają z telewizyjnego ekranu. Odwiedziliśmy także plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcja są również naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Widzieliśmy ks. Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula. Wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór pomieszczeń serialowych z użyciem oryginalnych elementów scenografii. Spacerując malowniczymi uliczkami Sandomierza zobaczyliśmy Bazylikę katedralną Narodzenia NMP w Sandomierzu. Zwiedziliśmy również Muzeum Diecezjalne, które powstało w 1902 r. z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego. Kolekcja w Domu Długosza powstała w oparciu o prywatne zbiory ofiarowane przez ks. Jana Wiśniewskiego oraz o pamiatki patriotyczno-dydaktyczne, które manifestowały wielką romantyczną ideę „pokrzepiania serc” narodu znajdującego się pod zaborami, a najważniejszą intencją było uchronienie dzieł sztuki przed zniszczeniem.Zwieńczeniem atrakcji była Brama Opatowska z punktem widokowym jako kolejny punkt zwiedzania  Sandomierza. Z całego systemu obronnego miasta do dnia dzisiejszego zachowała się tylko Brama Opatowska z przyległymi fragmentami murów i dolną częścią baszty.Po zwiedzeniu zabytków mogliśmy zakupić pamiątki.

            Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń, które na pewno długo pozostaną w pamięci. Dla wszystkich był to miło spędzony czas z bardzo dużą dawką interesujących wiadomości i niezwykłych legend związanych z Sandomierzem.

            Zapraszamy do fotorelacji w galerii zdjęć.

             

             

        •  Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Papierowy Świat"
          • Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Papierowy Świat"

          •  

             

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXVI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Papierowy Świat” 2022. Jury przyznało nagrody w Grupie I :

            II miejsce - Maciej Grzesik uczeń kl. II

            III miejsce - Alan Gorzędowski uczeń klasy III

             

            Gratulujemy laureatom i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie!

             

        • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
          • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

          •  

            Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości uroczyście obchodziliśmy w czwartek 10 listopada. Wszyscy uczniowie wzięli udział w apelu szkolnym oraz w gminnych obchodach, upamiętniających te historyczne wydarzenia sprzed 104 lat.

        • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

          •  

            Uczniowie klasy 1 i 2 w dniu 8 listopada obchodzili Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem  przystąpili do celebrowania tego święta i samodzielnie przygotowali zdrowe śniadania. Działania związane z promowaniem zdrowej żywności będą kontynuowane.

             

        • Gmina Dąbrowa Zielona - Nasza Mała Ojczyzna
          • Gmina Dąbrowa Zielona - Nasza Mała Ojczyzna

          •  

            W dniu 28 października uczniowie klasy 4, 5 i 8 wzięli udział w wycieczce po naszej gminie. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat lokalnych zabytków i miejsc pamięci narodowych oraz specyfiki najbliższego środowiska.

            Uczniowie mieli możliwość poznać style w architekturze sakralnej na przykładzie barokowego Klasztoru w Świętej Annie, neogotyckiego Kościoła w Cielętnikach, renesansowo - barokowego Kościoła  w Dąbrowie Zielonej i nowoczesnego stylu Kościoła w Soborzycach.

            Zapoznali się z historią najstarszego pomnika przyrody, czyli 700 - letniej Lipy rosnącej przy kościele w Cielętnikach, niestety częściowo zniszczonego podczas wichury w 2017r.

            Młodzież odwiedziła miejsca pamięci narodowej i zapaliła symboliczny znicz oraz uczciła pamięć poległych żołnierzy walczących w obronie naszych ziem podczas II wojny światowej. Były to groby żołnierzy w Św. Annie, na Lipiu, w Cielętnikach, w Zalas - Biedach oraz na cmentarzu w Dąbrowie Zielonej.

            Poznali także dzieje cmentarza  na Dąbku, na którym grzebano ludzi zmarłych na zarazę  w XIX w.

            Z naszymi terenami łączy się także ważne wydarzenie z okresu walk insurekcji kościuszkowskiej i dlatego młodzież zobaczyła pomniki poświęcone Tadeuszowi Kościuszce.

            Uczniowie nie tylko wzbogacili  wiedzę o swojej Małej Ojczyźnie, ale także mogli podziwiać różnorodne gatunki roślin rosnące na naszym terenie.

             

             

        • Kolorowo ubrany nie będzie pytany 😊
          • Kolorowo ubrany nie będzie pytany 😊

          •  

            Samorząd Uczniowski 27 października ogłosił dniem pod hasłem „Kolorowo ubrany nie będzie pytany 😊”. Zatem dzień ten w naszej szkole był dniem koloru pomarańczowego. Każdy, kto założył coś pomarańczowego  nie był pytany na ocenę. Szkoła nabrała wesołych barw, a dla wszystkich Pomarańczowych znalazła się też słodka niespodzianka. Ten dzień zaliczamy do udanych 😊 i czekamy na kolejne pomysły naszego SU !!!

             

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          •  

            24 października obchodziliśmy w naszej szkole  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W ramach tego dnia zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie naszej szkoły podejmowali rozmaite „tabliczkowe” wyzwania. Uczniowie klas młodszych poznawali tabliczkę mnożenia w formie kolorowych kart pracy, quizów interaktywnych oraz wesołych zabaw klasowych z tabliczką mnożenia. Starsi uczniowie również mierzyli się w rozmaitych potyczkach „tabliczkowych” na lekcjach matematyki. Uczniowie klas 4 -8 wzięli udział w eliminacjach klasowych do konkursu szkolnego „ Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Z każdej klasy do finału konkursu awansowało troje najlepiej i najszybciej mnożących i dzielących osób. W finale udział wzięło dziewięcioro uczniów. Finaliści zmierzyli się z „dominem matematycznym” na czas. Trzy najszybsze i najlepsze osoby walczyły o tytuł mistrza w tabliczkowym quizie Kahoot. Uczniowie, biorący udział w finale zostali nagrodzeni.

            Na podium konkursu stanęły uczennice: Julia Gorgoń (kl. VIII), Klaudia Burza (kl. VIII) oraz Nikola Wąsek (kl. IV).„Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia” została uczennica klasy ósmej -  Julia Gorgoń.

            Serdecznie gratulujemy finalistom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów 😊

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach
      • (+12) 34 3548129
      • Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach Olbrachcice 146 42 - 265 Dąbrowa Zielona woj śląskie 42 -265 Dąbrowa Zielona Olbrachcice 146 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych